Dla kogo dodatek węglowy? Gdzie składać wnioski?
Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel.
- Dodatek przysługuje tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
- Nie ma kryterium dochodowego.
- Dodatek węglowy powiązany jest z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.
Do kiedy składać wnioski?
Wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Należy je składać do 30 listopada 2022.
Z kolei wójt, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.
W przypadku
złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten
opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z
wykorzystaniem profilu zaufanego.
Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia tj. 30 dni od daty przekazania środków przez Wojewodę Małopolskiego do Urzędu Gminy.
Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy
Urząd Gminy Wieprz, ul. Centralna 5, 34-122 Wieprz na dzienniku podawczym pok. nr 10 ( I piętro)
Wniosek o dodatek węglowy, jakie dane wpisać
Wniosek o dodatek węglowy składa się z dwóch części. W pierwszej części wnioskodawca zobowiązany jest do podania podstawowych danych:
- imię i nazwisko,
- obywatelstwo,
- PESEL
- adres zamieszkania,
- numeru telefonu oraz adresu e-mail - dane nieobowiązkowe,
- numer konta bankowego, na które mają zostać wypłacone pieniądze.
W przypadku wieloosobowego gospodarstwa należy podać liczbę domowników z uwzględnieniem wnioskodawcy, a także podać ich dane. We wniosku trzeba będzie również zaznaczyć jakie jest główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, czyli: kocioł na paliwo stałe; kominek; koza; ogrzewacz powietrza; trzon kuchenny; piecokuchnia; kuchnia węglowa; piec kaflowy na paliwo stałe.