Herb stanowi tarcza typu hiszpańskiego. W polu czerwonym miecz o głowni złotej i klindze srebrnej między dwoma trójliśćmi koniczyny z łodygami do środka srebrnymi, nad nimi (w głowie tarczy) otwarta korona złota. Liście wywodzą się ze znaku napieczętnego wsi Wieprz (trzy trójliścia koniczyny i dwa kwiaty) używanego VI XIX wieku i I ćwierci XX wieku.
Wieś Wieprz jest największą z 6 sołectw wchodzących w skład, gminy i jednocześnie jej siedzibą. Do 1792 roku w herbie księstwa zatorskiego, później starostwa, powiatu i ziemi występował orzeł srebrny w polu z literą "Z" złotą na piersiach na błękitnym polu tarczy herbowej. Ziemia Zatorska do 1772 roku zachowała pewne atrybuty odrębności prawno-ustrojowej. W odróżnieniu od innych starostw i powiatów używała wspomnianego herbu i chorągwi. Z nadania w 1792 r. cesarza Austrii Franciszka II Habsburga, Zator i Zatorszczyzna używała nowego herbu: w polu czerwonym orzeł srebrny ze złotą koroną i tarczą sercową na piersiach z herbem Zatora w postaci trzech mieczy w słup ostrzami do siebie. Złota korona i mlecz występują w znakach napieczętnych innych sołectw gminy (Frydrychowice i Nidek). Występujące w herbie barwy symbolizują: czerwień to kolor królewski, srebrny symbolizuje wolność i niewinność, a złoty dostojeństwo, ciepło światła i bogactwa tych ziem. Występujące w herbie barwy są tożsame z barwami Ziemi Krakowskiej do 1795 roku i obecnego województwa małopolskiego oraz powiatu wadowickiego
Herby sołectw:
Pieczęć Gminy Wieprz
Pieczęć Gminy Wieprz stanowi koło o średnicy 30-35 mm. W otoku napis "GMINA WIEPRZ", podstawa wyrazu WIEPRZ skierowana na zewnątrz pieczęci. Między napisem "GMINA" a "WIEPRZ" po jednym trójliściu koniczynyłodygami do środka pieczęci. W środku pieczęci godło z herbu gminy.