Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
Otwarcie MuRo – Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego
12.05.2023

Otwarcie MuRo – Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego

Zabytkowy drewniany kościół w Nidku był jednym z pięciu miejsc na terenie małopolski, w którym świętowano zakończenie prac konserwatorskich przy najcenniejszych kościołach położonych na Szlaku Architektury Drewnianej.

Uroczyste otwarcie Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego (MuRo) Diecezji Bielsko-Żywieckiej odbyło się w drewnianym kościele św. Mikołaja w Polance Wielkiej. Kolejno wizytowano inne zabytki włączone do projektu.

Beskidzkie Muzeum Rozproszone (MuRo) łączy w sobie pięć drewnianych, zabytkowych budynków – kościoły w Grojcu, Nidku, Osieku i w Polance Wielkiej oraz budynek dawnej szkoły w Starej Wsi. Zgodnie z założeniami projektowymi kościół w Polance Wielkiej pełni funkcję skarbca. W kościele w Osieku można zapoznać się z funkcjonowaniem archiwum i biblioteki parafialnej w okresie staropolskim. W Nidku tematem dominującym jest powiązanie architektury drewnianej z podbeskidzką przyrodą i elementami ciesielskimi konstrukcji drewnianych kościołów. Z kolei we wnętrzu kościoła w Grojcu można zapoznać się z tajnikami historii muzyki Podbeskidzia, zwłaszcza tej związanej z życiem liturgicznym Kościoła. W budynku dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi odtworzono dawne mieszkanie nauczyciela oraz wygląd sali lekcyjnej ze starymi ławkami szkolnymi oraz dawnymi pomocami naukowymi.

Wizytę w kościele w Nidku uświetnił swoją obecnością m. in. wicepremier prof. Piotr Gliński oraz Bp Roman Pindel.

Galeria zdjęć

Zdjęcie -
Zdjęcie -
Zdjęcie -
Zdjęcie -
Zdjęcie -
Zdjęcie -
Zdjęcie -
Zdjęcie -
Zdjęcie -