Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
Budowa nowego zbiornika na wodę w Gierałtowicach
20.10.2023

Budowa nowego zbiornika na wodę w Gierałtowicach

Już w niedługim czasie jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie gminy Wieprz, jakim jest zbiornik wieżowy na wodę o pojemności 500 m³, zlokalizowany w Gierałtowicach przy ulicy Słonecznej, przejdzie do historii.

Jego budowę rozpoczęto w 1989 r., natomiast został on dopuszczony do eksploatacji w 1992 roku.  

Zbiornik wieżowy w trakcie eksploatacji podlegał przeglądom stanu technicznego, dokonywano również systematycznie czyszczenia, przeprowadzano remont uszczelnień, w tym również remont elementów konstrukcyjnych. Jednak w 2020 roku wykonana ekspertyza stanu technicznego zbiornika wieżowego, wskazała,  że stan zużycia jego elementów konstrukcyjnych jest na poziomie 26-50%.

Podjęte zostały więc starania na rzecz budowy nowego zbiornika, tym razem podziemnego. Realizacja inwestycji przygotowywana jest od kilku lat. Na jej potrzeby zgromadzona została niezbędna dokumentacja, zatwierdzona stosownymi pozwoleniami. W dniu 4 października br. rozpoczęta została procedura przetargowa związana z wyborem wykonawcy tej inwestycji. Zielone światło do realizacji projektu dał Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyznał dla Gminy Wieprz bezzwrotne dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Polski Ład w  kwocie 2,5 mln zł. Udział samorządu gminnego w realizacji projektu wyniesie jedynie 392 tys. zł.

Wykonawca zadania powinien zostać wybrany jeszcze w IV kw. br. Wraz z budową zbiornika  wykonane zostaną także prace w zakresie zagospodarowania terenu wokół obiektu oraz stworzony wewnętrzny układ komunikacyjny. Na dachu wybudowanego obiektu zostaną zamontowane także panele fotowoltaiczne o łącznej mocy nieprzekraczającej 27kW. Przed dokonaniem rozbiórki istniejącego zbiornika, oddany zostanie do użytku i uruchomiony nowy zbiornik żelbetowy, tym razem  o pojemności czynnej 634,2 m³. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2024 roku.